A PTE Operatív Stáb (OS) február 26-i, szombati napon rendkívüli ülést tartott, amelynek keretén belül megvitatta, hogy az orosz-ukrán háborús konfliktus következményeire tekintettel, milyen területeken tud a Pécsi Tudományegyetem összehangoltan segítséget nyújtani, hogyan tudja a járványügyi készültség során már kialakult egyetemi válságkezelési mechanizmusokat az új helyzetre adaptálva aktivizálni.
Az OS megvitatta, hogy milyen epidemiológiai kockázatai lehetnek a folyamatoknak, továbbá áttekintette, hogy az egészségügyi ellátórendszerre milyen országosan koordinált feladatok hárulnak.
A Pécsi Tudományegyetem szolidaritást vállal az orosz-ukrán katonai konfliktus miatt szenvedőkkel, erről az EDUC egyetemi szövetség tagegyetemeivel közösen adott ki sajtónyilatkozatot.
A PTE az ukrán, valamint az ukrán-magyar kettős állampolgárságú hallgatóit közvetlen keresi meg, ajánlja fel a segítséget.
Az egyetem vezetése felkérte a dékánokat, hogy tekintsék át a kari képzési portfóliót, hogy mely területeken tudunk az ukrán partner-egyetemek hallgatóinak felajánlást tenni a Pécsi Tudományegyetem képzéseibe történő integrálására (pl. átvétel, hallgatói mobilitási programok keretében soron kívüli fogadás, részképzésre beiskolás, idegennyelvi továbbképzésekben történő részvétel).
A PTE megkereste az ukrán partner-egyetemeket és kárpátaljai partner-közoktatási intézményeket, a szolidaritás kinyilvánítása mellett a segítségnyújtási lehetőségek felajánlásával.
A PTE adománygyűjtést is indít: a tárgyi adományok gyűjtését az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat koordinálja majd, ezek az adományok várhatóan a HÖOK országos akciója keretében jutnak el a rászorulókhoz. Az Egyetem megvizsgálja a pénzügyi segítségnyújtás lehetőségeit a PTE Alapítvány révén.
A PTE felméri potenciális kollégiumi kapacitásait és a szabad férőhelyeket felajánlja (a helyi védelmi bizottságokkal egyeztetve) a rászorulók részére.
A helyzet eszkalálódása esetén a PTE önkéntes program révén is felajánlja segítségét, a hallgatói személyes közreműködés az Országos Vöröskereszttel együttműködésben valósulhat meg.
A koronavírus-járvány tovább mélyítheti a humanitárius válságot: a PTE a pandémia elleni küzdelemben szerzett tapasztalataival, és intézményrendszerével segít ezt megoldani. Szükség esetén az EMMI, az NNK és az OKFŐ központi irányítása alapján így a PTE Klinikai Központ egészségügyi ellátásban való részvétele is megvalósulhat.
Nyitottak vagyunk az együttműködésre Pécs városával és mindazon intézményekkel, akikkel közösen segíthetünk a rászorulókon ebben a rendkívüli helyzetben.
Az egyetemi vezetés - a PTE Operatív Stáb közreműködésével - folyamatosan figyelemmel kíséri a válsághelyzet alakulását, megteszi és koordinálja a szükséges lépéseket, valamint tájékoztatást nyújt a szervezeti egységek részére.
dr. Betlehem József
A PTE Operatív Stáb vezetője
Kedves Kollégák, kedves jelenlegi és egykori Hallgatóink!
Háború dúl szomszédunkban: Ukrajna és Oroszország harcban áll. A február 24-én megindult katonai támadások, valamint a kelet-ukrajnai harcok közelmúltbeli felerősödése miatt a lakosság folyamatosan hagyja el a területet, a konfliktus mindkét oldalán veszélybe került az alapvető víz-, gáz- és áramellátás. A sajtó több civil áldozatról is beszámolt. A katonai konfliktus humanitárius válságot generál, becslések szerint akár több millió civil lakos kényszerül elhagyni otthonát.
Nehéz helyzet ez, a Pécsi Tudományegyetem pedig mindig igyekszik segíteni a bajba jutottakon.
Biztos vagyok abban, hogy a PTE minden polgára elgondolkodott azon, mit tudna tenni, hogyan tudna hatékonyan segíteni. Nagyon fontos, hogy ne ad hoc, szakmai tudás és tapasztalat nélkül fogjunk ehhez hozzá: a jószándék ne sikkadjon el, a megfelelő adomány a megfelelő helyre jusson, és valódi segítséget jelentsen.
Egyetemünk partnere a Magyar Vöröskereszt, mely más országos karitatív szervezetek mellett elkezdte az összehangolt munkát azért, hogy a háborús övezetből menekülteket segíteni tudja. Ennek érdekében a szervezet országos adománygyűjtést hirdet az ukrajnai helyzet miatt bajbajutottak megsegítésére. A bejövő felajánlásokat humanitárius tevékenységekre fordítják.
A Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének (IFRC) tagjaként a Magyar Vöröskereszt elsődleges feladata, hogy képességei szerint segítsen az embereknek ezekben a felfokozott időkben is, a háborús helyzet miatt bajbajutottakért végzett humanitárius munkáját a 1359-es adományvonal hívásával vagy az alábbi számlára történő utalással lehet támogatni:
Belföldi átutalás esetén:
Bankszámlaszám: 10405004-00026548-00000009
Közlemény: humanitárius válság
Külföldről történő átutalásnál:
IBAN szám: HU32 1040 5004 0002 6548 0000 0009
Swift kód: OKHBHUHB
Bank neve: K&H Bank Zrt.
Bank címe: 1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 9.
Közlemény: humanitárius válság
Az adománygyűjtés szervezését az egyetem keretei között az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat végzi. A gyűjtés szervezéséről a későbbiekben adunk tájékoztatást.
A Pécsi Tudományegyetem vezetése arra kéri oktatóit, dolgozóit, jelenlegi és egykori hallgatóit, hogy segítsék a bajba jutottakat!
Köszönjük segítségüket és támogatásukat!
Dr. Miseta Attila
a Pécsi Tudományegyetem rektora
Forrás: PTE
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.