Képzés nyelve:
Magyar
Képzési forma:
Nappali
Költségtérítés összege:
300.000 Ft / félév
Finanszírozás:
Önköltséges
Képzés indulása:
Szeptemberi indulás
A képzés időtartama:
8 félév
Képzés helyszíne(i):
előadások: Pécsi Tudományegyetem
gyakorlatok: pécsi és budapesti csoportok is indulnak
Oklevélben szereplő képzettség neve:
Felnőtt klinikai- és mentálhigiénés szakpszichológus
Képzési jellemzők:
Képzési terület: orvos- és egészségtudomány
Képzés indulása: 2025. október 1.
Önköltség: 300.000 Ft / félév
A képzés időtartama
- 8 félév, 400 tanóra (előadás) + 900 óra szakmai gyakorlat
Előadások és gyakorlatok gyakorisága:
📍 Helyszín: Pécs, PTE BTK Pszichológiai Intézet
🕘 Időpont: Hétfőnként 9:00–17:00
📅 Gyakoriság: félévente 4 alkalom. Megengedett maximális hiányzás : az előadások 75 százaléka.
📍 Helyszín: csoportok indulnak Pécsett és Budapesten is
🕘 Időpont: kiírás szerint. Munkanapokon.
📅 Gyakoriság: félévente 7 alkalom bázisgyakorlat és 6 alkalom alappszichoterápiás gyakorlat (kiírás szerint)
Befogadóhellyel kapcsolatos információk (felnőtt szakirány)
A minimális szintű pszichopatológiai, pszichiátriai gyakorlat megszerzése érdekében képzésünk előírja, hogy amennyiben a felnőtt szakirányra jelentkező nem pszichiátriai osztályon, szakrendelőben vagy neurológiai osztályon dolgozik, a képzés első két évében un. befogadóhelyen kell klinikai gyakorlatot teljesítenie heti 10 órában, amely indokolt esetben megállapodás szerint tömbösíthető.
Befogadóhely lehet:
✔ Pszichiátriai osztály
✔ Pszichiátriai szakrendelő
✔ Pszichiátriai rehabilitációs osztály
✔ Neurológiai osztály
📥 A befogadóhellyel kötött együttműködési megállapodást csatolni kell a jelentkezéshez. Ennek hiányában a jelentkezést nem tudjuk elbírálni. A befogadóhely szakmai vezetőjének (osztályvezető főorvos, vezető pszichológus) tájékoztatását szolgáló dokumentum (Felkérés_befogadóhely című dokumentum) is letölthető a Felvételi információk menüpontban.
Szakvizsga:
A képzés a negyedik év végén elméleti és gyakorlati szakvizsgával zárul.
A gyakorlati vizsga során a jelöltek egy klinikai eset bemutatásával és elemzésével bizonyítják pszichodiagnosztikai és terápiás készségeiket, valamint a klinikai munka során szerzett tapasztalataikat.
Az elméleti vizsga a pszichopatológia, pszichoterápiás módszerek, pszichodiagnosztikai eljárások és a vonatkozó jogi és etikai kérdések ismeretére épül.
A sikeres vizsgát követően a jelöltek klinikai szakpszichológusi végzettséget szereznek, amely jogosítja őket a szakirányú klinikai munkavégzésre és a pszichoterápiás képzések folytatására.
Gyakran ismételt kérdések
Főbb témakörök:
A képzés során a jelöltek átfogó elméleti és gyakorlati tudást szereznek a klinikai pszichológia kulcsterületein. Az elméleti képzés keretében a pszichopatológia (pszichés státusz), patopszichológia (pszichés zavarok), a fejlődéslélektani és pszichodinamikus megközelítések, valamint a klinikai pszichológia alkalmazott területei állnak a középpontban. A képzés hangsúlyos eleme a pszichodiagnosztikai kompetenciák fejlesztése. Ennek keretében a jelöltek elsajátítják a klinikai interjú, a pszichológiai tesztek (pl. MMPI, WAIS, Rorschach, SCID-5-PD/AMPD stb.) alkalmazását és értelmezését. A gyakorlati modulok a klinikai munka alapvető készségeit fejlesztik s egyben a klinikai munkához szükséges szupervíziós támogatást is nyújtanak. Az alappszichoterápiás gyakorlatok keretében a jelöltek először a terápiás keretek, a terápiás kapcsolat jellemzőivel ismerkednek meg, különböző alappszichoterápiás (pl. expresszív szupportív, krízisintervenciós) technikákat sajátítanak el s gyakorolnak. A képzés lehetőséget biztosít a klinikai esetek komplex elemzésére és a tünetek mögötti pszichológiai folyamatok mélyebb megértésére.