A BTK két oktatója is díjat vehetett át a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján

február

kitüntetés

Három PTE-s díjazott a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján

Negyedszázada annak, hogy Magyarországon megalakultak a nemzetiségi önkormányzatok. A Magyarországi Német Önkormányzatok Napján, melyet idén január 11-én a pécsi Kodály Központban tartottak, elismeréseket is átadtak. A Pécsi Tudományegyetemről Heinek Ottó díjat kapott Dr. Bechtel Helmut Herman (KPVK) és dr. Márkus Beáta (BTK). Magyarországi Németségért Arany Dísztűt vehetett át dr. Tóth Ágnes (BTK).

Három PTE-s díjazott a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján

Még több segítséget szeretnénk adni a települési német önkormányzatok által fenntartott intézményeknek, folytatjuk a pedagógus-ösztöndíj programunkat, az oktatási területen pedig új tantervek készülnek. Azt tervezzük, hogy még intenzívebben támogatjuk az ifjúsági munkát.”- foglalta össze a 2020-ra kitűzött célokat Englenderné Hock Ibolya elnök, aki a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) nevében köszöntötte az egybegyűlteket.

Három PTE-s díjazott a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján

A kisebbségek védelmének fontosságát hangsúlyozta Ausztria magyarországi nagykövete. Elisabeth Ellison-Kramer szerint: „A kisebbségek a maguk kultúrájával az egész társadalom kultúráját gazdagítják, az adott népet nyitottabbá, toleránsabbá, színesebbé teszik.”

Három PTE-s díjazott a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján

„A magyarországi német közösség Európa német kisebbségei számára megbízható és számottevő partner.” – hangsúlyozta beszédében az Európai Nemzetiségek Föderális Uniójának (FUEN) elnöke. Vincze Loránt elmondta, hogy az MNOÖ egykori elnöke, Heinek Ottó rendkívül sokat tett azért, hogy a FUEN-en belül létrejöhetett a Német Kisebbségek Munkacsoportja.

Három PTE-s díjazott a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján

Az országos német önkormányzat most először adományozta két fiatal tudósnak az MNOÖ 2018-ban elhunyt elnökéről elnevezett Heinek Ottó DíjatDr. Bechtel Helmut Hermannak, aki az idegennek mint motívumnak a jelenkori magyarországi német irodalomban való megjelenéseit kutatja, valamint dr. Márkus Beátának, aki a magyarországi német civil lakosság 1944-1945-ben a Szovjetunióba való deportálásáról készítette disszertációját.

Három PTE-s díjazott a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján

A gálaműsor keretében adták át a Magyarországi Németségért Arany Dísztűt, a német nemzetiség legmagasabb kitüntetését. Az idei év egyik díjazottja Dr. Tóth Ágnes történész, egyetemi oktató, az MTA TK Kisebbségkutató Intézetének tudományos főmunkatársa, a Pécsi Tudományegyetem Német Történelem és Kultúra Délkelet-Közép-Európában Alapítványi Tanszékének vezetője. Akasztóról származik, magyar–történelem szakon végzett Szegeden, majd a Bács-Kiskun Megyei Levéltárban dolgozott – egy idő után annak vezetőjeként. Ez idő tájt kezdett el foglalkozni az észak-bácskai falvak XX. századi történetével, majd kezdte el kutatni a németek elűzetését, annak területi különbségeit. Szakterülete többek között a magyarországi németek legújabb kori története. E témában írt kötetei (Telepítések Magyarországon 1945–1948 között; Pártállam és nemzetiségek; Hazatértek; Dokumentumok a magyarországi németek történetéhez 1944-1953) fordulópontjai a téma feltárásának. Legfontosabb kutatási területei: Magyarország és Kelet-Közép-Európa XX. századi történetén belül különösen a régió nemzetiségei; a magyarországi nemzeti-etnikai kisebbségek a XXI. században; az 1956-os forradalom – elsősorban Bács-Kiskun megyei – eseményei.

Forrás: UnivPécs
Fotók: Máy Péter