Gratuláció | Tüke-díjban részesült dr. Font Márta professor emerita

kitüntetés
2025. április 1.

Március 24-én adták át a pécsiek jelölései alapján a Tüke-díjakat. A Tüke-díjat Pécs város 1780-ban történt szabad királyi rangra emelésének emlékére adják át 2004 óta minden évben. Az elismerést olyan személyeknek ítélik oda, akik példamutató tevékenységükkel jelentős mértékben hozzájárultak a város fejlődéséhez. A Tüke-díj mellett az Ifjúsági Tüke-díjat, valamint a Civil szervezetek díját is átadják az arra érdemeseknek. A díjakat idén a Tüke Alapítvány elnöke, dr. Síkfői Tamás adta át.

Az immár 22. Tüke-díjban dr. Font Márta történész, a középkori magyar és kelet-európai történelem kutatója, az MTA-tagja részesült, aki Pécsett született, egyetemi tanulmányai után életpályája karrierjét is a városban futotta be. Tíz éven át a PTE BTK dékánja volt, majd rektorhelyettessé nevezték ki. Hozzá köthető a Tanárképző Központ létrehozása, melynek főigazgatója volt. Kutatócsoportot alapított, számos magyar és nemzetközi folyóiratban publikált. A mai Közép- és Koraújkori Történeti Tanszék oktatói gárdáját ő tanította. Kutatási területei a magyar és egyetemes történelem számos kérdését érintették. Munkája nyomán Pécsett jelentős középkorkutató-réteg jött létre. Közel két évtizedig irányította az MTA PAB II. szakbizottságát, mely a tudományszervezés fontos műhelye. Az MTA Történettudományi Bizottság alelnöke. Eredményes támogató pályázatot indított a doktori iskola és az MTA kutatócsoport színvonalas működtetéséért. Ma is több nemzetközi tudományos társaságban tevékenykedik, folyóiratok szerkesztőbizottságában végez aktív munkát. Életpályáját, mely Pécs hírnevének öregbítését szolgálja, számos szakmai, közösségi és magas állami elismerés kísérte.

Az Ifjúsági Tüke-díjat Barkó Kincső Emese, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának tanulója vehette át. Új elismerésként ebben az évben adták át első alkalommal a Tüke Elnöki Elismerést, mely 1- 4 személy részére adható. Dr. Lampek Kinga a PTE Egészségtudományi kar általános és stratégiai dékánhelyettese, tanszékvezető főiskolai tanár; Lovász József ny. határőr dandártábornok; Lőcsei Attila a hajléktalanok ellátása területén, valamint egyéb közösségfejlesztő munkájáért részesült elismerésben, valamint Wald Kata újságíró, a Dunántúli Napló munkatársa, aki közéleti és egyházi témákat feldolgozó, igényes, a szakmaiságot mindenkor szem előtt tartó írásaiért érdemelte ki az elismerést.

A civil szervezeteknek szóló elismerések között idén a 35 éves Pécsi Székesegyház Nagycsaládos Egyesület az emberi alapértékek óvása érdekében kifejtett példamutató tevékenységét is elismerték. 

A tüke (szőlőtőke) kifejezés Pécsett ma is használatos. Tükének eredetileg a legalább három nemzedékre visszamenőleg pécsi felmenőkkel rendelkező, a Mecsek oldalában szőlővel és (prés)házzal rendelkező pécsieket nevezték.

A Tüke-díj a pécsi Citrom utcai Tüke-díszkút kicsinyített eozinmásolata, Fürtös György keramikus alkotása; az Ifjúsági Tüke-díj alkotója Krassói Száva keramikus. Mindkét díj a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. alkotása.

Szívből gratulálunk az elismeréshez!

Forrás, fotó: bama.hu, Pannon Televízió Pécs, Pécsi Egyházmegye