Képzés nyelve:
Magyar
Képzési forma:
Nappali, Levelező
Költségtérítés összege:
400.000 Ft / félév
Finanszírozás:
Állami ösztöndíjas, Önköltséges
Képzés indulása:
Szeptemberi indulás
A képzés időtartama:
4 félév
Képzés helyszíne(i):
Pécs
Oklevélben szereplő képzettség neve:
okleveles informatikus könyvtáros
Képzési jellemzők:
Foglalkozások gyakorisága
- nappali munkarendben naponta
- levelező munkarendben havonta egyszer három nap (általában csütörtöktől szombatig)
TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉG A TANÁRKÉPZÉSBE
2 féléves könyvtárostanár mesterképzés
Főbb témakörök:
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül
- társadalom- és bölcsészettudományok 5-15 kredit
- tartalommenedzsment, tudásgazdálkodás 10-25 kredit
- tudománymetria, kutatástámogatás 5-15 kredit
- gazdasági és vezetési ismeretek, szervezetfejlesztés 5-15 kredit
- szaknyelvi ismeretek 4-10 kredit
- választható szakspecifikus szakmai ismeretek 35-50 kredit
A szakmai gyakorlat könyvtárakban és információszolgáltató szervezetekben végzett gyakorlatokat foglalja magában. Az összesen minimum 150 óra időtartamú szakmai gyakorlatok követelményeit a képzés tanterve határozza meg. Kreditértéke10 kredit.
Szakirányok, specializációk:
- szaktudományi (kutatásfejlesztési) információmenedzser specializáció
- Célja olyan információközvetítő szakemberek képzése, akik magas szintű ismeretekkel rendelkeznek mind az adott diszciplína, mind pedig könyvtári, információ- és könyvtártudományi területen, s akik e két (vagy akár több) tudományterületet innovatív módon tudják integrálni a lehető legjobb tudományos és szakmai tájékoztatás, információfeldolgozás és közvetítés érdekében. A magas színvonalú szakmai munka eredményeként megjelenő információs termékeket képesek lesznek piaci szemlélettel értékesíteni, a kutatásokba és a fejlesztésekbe integrálni, hogy a könyvtárak és tájékoztató intézmények produktumai a kialakulóban lévő hazai információs társadalom valódi gazdasági tényezőiévé váljanak. A szaktudományi (kutatásfejlesztési) információmenedzser specializációt végzett hallgatók – tudásuk és felkészültségük alapján – a könyvtárak, a tájékoztató, illetve az információs intézmények hagyományos és digitális információs forrásainak, valamint nemzetközi és nemzeti dokumentum- és adatbázisok felhasználásával a kutatási és fejlesztési tervek megvalósításának legfontosabb információs infrastruktúra feltételeit teremtik meg. A hagyományos egyetemi képzés keretében külön-külön szakterületeken, sőt, többnyire különböző egyetemeken és karokon folyó, több tudományterületet és tudományágat integráló ismeretek legfontosabb elemei lesznek: az információs gazdaság, az információs piac elemző ismerete; a könyvtárakban megjelenő, illetve a könyvtárakban keletkező információk gazdasági, és piaci szemléletű értékesítése; az információs piac igényeinek kielégítése.
Felvételi követelmények:
szóbeli felvételi
Felvételi információk, jelentkezési feltételek:
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe informatikus könyvtáros alapképzési szak, továbbá a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti főiskolai szintű könyvtáros, informatikus könyvtáros szak.
A nem teljes kredit értékkel bíró diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra 2025. május 31-ig.
Egyéb diplomák esetén a mesterképzésbe való belépéshez a korábbi tanulmányok szerint szükséges kreditek száma összesen 30 kredit az alábbi területekről
- társadalom- és bölcsészettudományok területéről legalább 2 kredit
- könyvtártan és információszervezés, menedzsment ismeretek területéről legalább 2 kredit
- informatika területéről legalább 2 kredit
- kommunikációs ismeretek területéről legalább 2 kredit
A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgató legalább 8 kredittel rendelkezzen. A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni. A hiányzó kreditek pótlásának díja 9 000 Ft/kredit.
A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KKB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről.
A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.
Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési is kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.
A szóbeli felvételi vizsga
A szóbeli vizsgán a honlapon közzétett tárgykörök alapján a jelentkező a vizsga előtt ezen az űrlapon nyilatkozik az általa választott tárgykörről, ami a felvételi elbeszélgetés alapját képezi.
Ha a jelentkező egyéb szakokra is jelentkezik a Karon (ezek lehetnek: andragógia, emberi erőforrás tanácsadó, kulturális mediáció, kulturális örökség tanulmányok), akkor a könyvtártudomány MA szak felvételi beszélgetésén elfogadjuk az andragógia, kulturális mediáció vagy kulturális örökség mesterszak témáinak bármelyikét, amely kicsit is illeszkedik az információs társadalom témakörhöz!
A pontszámítás módja
a) a tanulmányi pontok, a felvételi vizsgapontok és a többletpontok összegzésével
b) a felvételi vizsgapontok megkettőzésével és a többletpontok hozzáadásával
A tanulmányi pontok alapján 45 tanulmányi pont, a felvételi vizsgák eredményeképpen 45 felvételi vizsgapont, egyéb többletteljesítményért, előnyben részesítés alapján összesen legfeljebb 10 többletpont adható.A felvételi pontszám megállapításakor azt kell alkalmazni, amelyik a jelentkező számára előnyösebb.
A kiemelkedő szakmai teljesítményért az alábbiak szerint adható maximum 4 többletpont
a) OTDK különdíj: 4 pont
b) az adott szakterületen szerzett minimum 5 éves hivatalosan igazolt (munkaviszony igazolás) gyakorlat: 4 pont
c) tudományos fokozat (pl.:PhD, CSc): 4 pont
d) idegen nyelven külföldi folyóiratban megjelent szakmai publikáció: 4 pont
A kiemelkedő szakmai teljesítményért a jelentkező abban az esetben is csak 4 többletpontra jogosult, ha a különböző jogcímek alapján elért többletpontjainak összege ezt meghaladná.