Képzés nyelve:
Magyar
Képzési forma:
Levelező
Költségtérítés összege:
430.000 Ft / félév
Finanszírozás:
Önköltséges
Képzés indulása:
Szeptemberi indulás
A képzés időtartama:
4 félév
Képzés helyszíne(i):
Pécs
Oklevélben szereplő képzettség neve:
okleveles kulturális örökség tanulmányok szakember
Képzési jellemzők:
Foglalkozások gyakorisága
- levelező munkarendben havonta egyszer három nap (általában csütörtöktől szombatig)
Főbb témakörök:
A szakképzettség szempontjából meghatározó tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül
- művelődés-, gondolkodás- és tudománytörténet 12-20 kredit
- a kulturális örökség reprodukálása, az átörökítés technikái (kodikológia, bibliológia, fotográfia, film, digitális technika, restaurálás) 8-20 kredit
- a média és a társadalmi kommunikáció története 8-20 kredit
- a kulturális örökség fogalma történeti értelemben 8-16 kredit
- a kulturális örökség jogi szabályozása; összehasonlító művelődéstörténet 12-20 kredit
- kulturális örökség bemutatása 12-28 kredit
SZAKMAI GYAKORLAT
A kulturális örökséggel foglalkozó intézményben (köz-, illetve magángyűjtemény, múzeum, szakhivatal) végzett, a képzés tantervében meghatározott gyakorlat.
Szakirányok, specializációk:
- kulturális diplomácia és örökségmenedzsment specializáció
- A kulturális diplomácia átfogó kulturális, kultúrpolitikai ismereteket, körültekintő tervezést és kiváló kapcsolatépítési képességeket feltételező stratégiai terület. Korunk kulturális értékváltásai és az Európai Unió ilyen irányú tevékenysége, programjai igénylik, hogy minél több magasan képzett szakember jelenjen meg a kulturális diplomácia és örökségmenedzsment területén hazánkban is. Ehhez kínál megfelelő alapokat ez a specializáció, amely révén a hallgatók megfelelő tudást, gyakorlati ismereteket szerezhetnek a hazai és külföldi kulturális projektek menedzseléséhez. Megismerik a kultúrpolitika, kulturális diplomácia alapjait, a kulturális örökségvédelem politikai és jogi környezetét. Képessé válnak arra, hogy nemzetközi és hazai intézményi együttműködéseket alakítsanak ki és koordináljanak a kulturális örökségvédelem jegyében. Ezeket a készségeket többek között olyan kurzusok keretében sajátíthatják el, mint például Marketing, örökség marketing; Nemzetközi kulturális projektek, pályázati ismeretek; Kulturális örökség és az örökségturizmus a későmodern társadalomban; Kultúrpolitika, kulturális diplomácia.
Felvételi követelmények:
szóbeli felvételi
Felvételi információk, jelentkezési feltételek:
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe a társadalomtudomány képzési terület alapképzési szakjai, a bölcsészettudomány képzési területről a szabad bölcsészet, a történelem, a régészet, a néprajz alapképzési szak, valamint a magyar alapképzési szak.
A nem teljes kredit értékkel bíró diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra 2025. május 31-ig.
Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető az építészmérnöki és az építőművészet alapképzési szakok.
Ezen diplomák esetén a mesterképzésbe való belépéshez szükséges legalább 30 kredit, ettől eltérő diplomák esetén legalább 40 kredit művelődéstörténeti (kulturális antropológiai, néprajzi, régészeti, filológiai, esztétikai, művészettörténeti, történelmi, kultúratudományi) ismeretkörökből.
A mesterképzésbe való felvétel feltétele hogy a korábbi tanulmányai alapján a hallgató az előzőkből legalább 30 kredittel rendelkezzen. A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni. A hiányzó kreditek pótlásának díja a kapcsolódó alapképzés féléves önköltségének harmincad része/kredit.
A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KKB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről.
A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.
Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési is kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.
A szóbeli felvételi vizsga
A szóbeli vizsga tárgykörei, szakirodalma ITT találhatók. A honlapon közzétett tárgykörök alapján a jelentkező a vizsga előtt nyilatkozik az általa választott tárgykörről, ami a felvételi elbeszélgetés alapját képezi.
Ha a jelentkező egyéb szakokra is jelentkezik a Karon (ezek lehetnek: andragógia, emberi erőforrás tanácsadó, könyvtártudomány, kulturális mediáció), a felvételi elbeszélgetésen/eljárásban lehetősége van arra, hogy amennyiben a különböző szakokon meghirdetett tárgykörök megegyeznek, csak egy vizsgán vegyen részt. Amennyiben a jelentkező csak egyszer kíván vizsgázni, kérelmeznie kell, hogy a vizsga eredményét a Karra történő többi jelentkezésekor is vegyék figyelembe.
A pontszámítás módja
A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni az alábbiak szerint:
a) a tanulmányi pontok, a felvételi vizsgapontok és a többletpontok összegzésével, vagy
b) a felvételi vizsgapontok megkettőzésével és a többletpontok hozzáadásával.
A tanulmányi pontok alapján 45 tanulmányi pont, a felvételi vizsgák eredményeképpen 45 felvételi vizsgapont, egyéb többletteljesítményért, előnyben részesítés alapján összesen legfeljebb 10 többletpont adható.A felvételi pontszám megállapításakor azt kell alkalmazni, amelyik a jelentkező számára előnyösebb.
A kiemelkedő szakmai teljesítményért az alábbiak szerint adható maximum 4 többletpont:
a) OTDK különdíj: 4 pont
b) az adott szakterületen szerzett minimum 5 éves hivatalosan igazolt (munkaviszony igazolás) gyakorlat: 4 pont
c) tudományos fokozat (pl.:PhD, CSc): 4 pont
d) idegen nyelven külföldi folyóiratban megjelent szakmai publikáció: 4 pont
A kiemelkedő szakmai teljesítményért a jelentkező abban az esetben is csak 4 többletpontra jogosult, ha a különböző jogcímek alapján elért többletpontjainak összege ezt meghaladná.