Magyar mint idegen nyelv szakos pedagógus szakirányú továbbképzés


Képzési idő
2 félév
Munkarend
Levelező

Képzési szint
Szakirányú továbbképzés
Képzésterület
Pedagógusképzés

  • Jó tudni!
  • A képzésről
  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Kapcsolat
  • Jelentkezés

Szakirányú továbbképzéseinkről

Nem csak mesterszakon vagy doktoranduszként lehet a korábban megszerzett tudást elmélyíteni. Szakmai specializálódásra, elmélyülésre - és nem mellékesen új szakképzettség megszerzésére - szolgálnak a szakirányú továbbképzések. Fejlődési, továbbtanulási lehetőséget kínálnak a diplomásoknak, messzemenően építenek a jelentkezők saját szakterületén szerzett szakmai tapasztalataira. Tematikájukkal jól alkalmazkodnak a gazdasági szféra igényeihez, reagálnak a munkaerőpiac gyors változásaira. Gyakorlatias tudásanyagot adnak a jelentkezőknek, az oktatói gárda pedig általában az adott terület elismert, sikeres szakembereiből áll.

Szakirányú továbbképzésben alap- vagy mesterfokozatot követően lehet részt venni. A képzés tematikája a korábban megszerzett tudásra épül, így szerezhető a választott területen mélyebb szaktudást biztosító végzettség. A képzési idő legalább két, legfeljebb négy félév.

A szakirányú továbbképzésekről a felsőoktatási intézmények saját hatáskörben döntenek, azaz ők határozzák meg a felvételi feltételeit, határidejét, módját, az oktatás tantervét, tematikáját.

Angol-magyar bölcsészettudományi szakfordító szakirányú továbbképzési szak

A négy féléves képzés során nagy hangsúlyt fektetünk fordítási gyakorlatra (EU-s szaknyelv, gazdasági szaknyelv, publicisztika, irodalmi és kreatív szövegek fordítása). Emellett a diákok elméleti és háttérismereteket is szereznek a fordítástudomány, az Európai Uniós szaknyelv, gazdasági és társadalomtudományi szaknyelv területén. Kulturális és nyelvi ismereteik gazdagítása lesz a cél azokon az órákon, ahol angol nyelvű országok kortárs, 21. századi társadalmi és kulturális eseményeivel és irodalmával ismerkednek. 

Az információs műveltség és a könyvtárpedagógia alapjai szakirányú továbbképzési szak

A cél olyan szakemberek képzése, továbbképzése, akik magas szinten ismerik az információk előállításának, keresésének és felhasználásának elméletét és gyakorlatát, továbbá akik ezen ismeretek birtokában képesek az információs műveltség ismeretanyagának oktatására mind a köz- és a felsőoktatásban, mind pedig a kultúraközvetítés bármely színterén.

Biblioterápia szakirányú továbbképzési szak (Pécs, Budapest)

A képzés a szépirodalomolvasás és kreatív írás segítő kapcsolat keretében való, személyiségfejlesztő célú, csoportterápiás struktúrájú alkalmazására készít föl, ami - a jelentkező eredeti szakmájától függően - pedagógiai, könyvtári, pasztorációs, büntetésvégrehajtási, szociális, addiktológiai, pszichológiai és pszichiátriai területeken egyaránt jól hasznosítható.

Gyakorlatvezető mentortanár szakirányú továbbképzési szak

Olyan hallgatók jelentkezését várjuk, akik nyitottak a kezdő pedagógus kezdeményezései iránt, fontosnak tartják, hogy a kezdő tanár megtalálja a személyiségéhez illeszkedő saját szakmai fejlődési útját.

Igazságügyi régészet szakirányú továbbképzési szak

A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik az állami tulajdonban lévő régészeti korú kulturális javak illegális feltárása, eltulajdonítása, kereskedelme megakadályozása érdekében magas szintű felkészültséggel rendelkeznek a régészettudomány, rendészettudomány, kriminalisztika, kriminológia, igazságügyi szakértés, valamint a közigazgatás és büntető eljárásjog általános és különösen a szakirányú ismeretanyagából.

Irodalmi szerkesztő és kritikus szakirányú továbbképzési szak

A képzés célja a kortárs irodalmi intézményrendszer szakembereinek sokoldalú, gyakorlatorientált képzése. A képzés során a hallgatók elsajátíthatják a különböző műfajú (szépirodalom, non-fiction) szövegek szerkesztési stratégiáit, megismerkednek az irodalmi kritika működésmódjával, valamint átfogó képet kapnak a könyves szakma intézményeinek működésmódjáról, a kortárs irodalmi nyilvánosság alakulásáról.

Iskolai szociális munka szakirányú továbbképzési szak

Az iskolai szociális munka olyan professzionális, inter- és multidiszciplináris tevékenység, amely képes az egyének, családok, közösségek és intézmények problémáinak újszerű megoldására, innovatív szolgáltatások bevezetésére, az iskolai célkitűzések támogatására.

 Klinikai szakpszichológus szakirányú szakképzés

A képzésben való részvétel feltételei

  • egyetemi MA fokozatú pszichológus diploma, illetve a korábbi öt éves képzésben megszerzett pszichológus egyetemi diploma
  • klinikai (és/vagy mentálhigiéniai), egészségügyi teljes idejű, de legalább heti 20 órás munkaviszony igazolása függetlenül attól, hogy állami-, magán- vagy voluntáris (nonprofit) szektorban tevékenykedik
  • szakmai önéletrajz
  • az alábbi tesztmódszerekkel kapcsolatos jártasság: MAWI vagy MAWGYI, MMPI, Rorschach-próba

Írásbeli felvételit tesznek azok, akik a jelentkezés feltételeként szolgáló tesztdiagnosztikai jártasságot nem tudják igazolni.

  • megkezdett önismereti pszichoterápiás tapasztalatszerzés a kiképző terapeuták regiszterében szereplő terapeutától.  tovább a képzésre 
Közoktatási vezető és pedagógus-szakvizsga szakirányú továbbképzési szak

Olyan hallgatók jelentkezését várjuk, akik pedagógus képesítéssel rendelkeznek.

Magyar mint idegen nyelv szakos pedagógus szakirányú továbbképzési szak

A képzést olyan, tanári végzettséggel már rendelkezőknek ajánljuk, akik szakszerű tudást és jártasságot kívánnak szerezni a magyar nyelv és kultúra oktatásában, közvetítésében nem magyar anyanyelvűek számára – a közoktatásban, a felsőoktatásban, nyelviskolában, magántanárként; célnyelvi, forrásnyelvi, környezetnyelvi környezetben, illetve diaszpórában és/vagy szórványban.

Mentálhigiéné és közösségi segítés szakirányú továbbképzési szak

A hallgató képes saját kompetenciahatárainak biztos ismeretében adekvát és eredményes beavatkozásokra, szükség esetén továbbirányításra, a mentálhigiénés és egészségfejlesztő tevékenység folytatása során más szakterületekkel kapcsolatba kerülve az együttműködésre.

Pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzések

Olyan hallgató jelentkezését várjuk, aki fontosnak tartja szakmai munkájában a társadalmi egyenlőtlenségekből fakadó problémák figyelembevételét, és magáévá teszi a méltányosság szemléletét, valamint törekszik a széles körű szakmai együttműködésre, a problémahelyzetek nyitott és elemző megközelítésére.

Protokoll szaktanácsadó és rendezvényszervező szakirányú továbbképzési szak 

A végzettek tevékenységei: rendezvények, ünnepélyek, delegációs programok, hazai és nemzetközi konferenciák, ceremóniák előkészítése, megszervezése és lebonyolítása.

Reflektív addiktológiai szociális segítés szakirányú továbbképzési szak

A reflektív felépülési szakember különböző közösségi környezetekben dolgozhat, legyen szó konzultációról, rehabilitációról vagy támogató szolgálatról. Feladataik sokfélék, annak függvényében konkretizálódnak, hogy milyen környezetben működnek. Gyakran találkoznak olyan gyermekekkel, fiatalokkal, felnőttekkel és családokkal, ahol többféle probléma jelentkezik párhuzamosan, mint például mentális betegségek és addikció, fogyatékosság és foglalkoztatás, vagy például iskolai problémák és pályaválasztási tanácsadás iránti igény. A reflektív felépülési szakembernek fel kell ismernie ezeket a problémákat annak érdekében, hogy megfelelő konzultációs és támogató tevékenységet tudjon végezni.

Roma társadalomismeret szakirányú továbbképzési szak és pedagógus szakvizsga

A résztvevők ismerkedjenek meg a cigány nemzetiségi oktatásra vonatkozó oktatáspolitikával, a magyarországi oktatási rendszerben a cigány népismeret helyével, tantárgyként, tanórán kívüli tevékenységként, hangsúlyozva a törvényi szabályozás ideológiai stratégiáit.

Sportpszichológiai szakpszichológia szakirányú továbbképzési szak

A képzés célja olyan sportpszichológiai szakpszichológusok képzése, akik megalapozott tudással rendelkeznek a sportpszichológia elméleti, gyakorlati és módszertani hátteréről, felkészültek a sportpszichológiai feladatok megtervezésére, szervezésére, irányítására, ellátására és értékelésére.

Rövid leírás

A képzést olyan, tanári végzettséggel már rendelkezőknek ajánljuk, akik szakszerű tudást és jártasságot kívánnak szerezni a magyar nyelv és kultúra oktatásában, közvetítésében nem magyar anyanyelvűek számára – a közoktatásban, a felsőoktatásban, nyelviskolában, magántanárként; célnyelvi, forrásnyelvi, környezetnyelvi környezetben, illetve diaszpórában és/vagy szórványban.


 

Képzés célja

A magyar mint idegen nyelv szakos pedagógus szakirányú továbbképzésben szerzett magyar mint idegen nyelv szakos pedagógus szakképzettséggel rendelkezők a megszerzett ismereteiket magyarországi nyelviskolákban, a határon túli köz- és felnőttoktatásban, a migráns- és szórványoktatásban, valamint a nyugati diaszpóra magyarnyelv-oktatása során hasznosíthatják.

Képzés nyelve: Magyar

Képzési forma: Levelező

Költségtérítés összege: 285.000 Ft / félév részletfizetési lehetőséggel

Finanszírozás: Önköltséges

Képzés indulása: Szeptemberi indulás

A képzés időtartama: 2 félév

Képzés helyszíne(i): Pécs

Oklevélben szereplő képzettség neve: magyar mint idegen nyelv szakos pedagógus

Képzési jellemzők:

A képzés időtartama

  • 2 félév, 60 kredit

Konzultációk gyakorisága

  • félévente 5 alkalom (péntek–szombat)

SZAKMAI KOMPETENCIÁK

Tudása

  • a magyar mint idegen nyelv tanításának elméletét és módszertanát
  • a magyar mint környezet-, illetve mint származásnyelv tanításának elméletét és módszertanát
  • a magyar mint idegen nyelv diszciplináris szempontú hagyományait
  • a magyar mint idegen nyelv grammatikáját
  • a magyar mint idegen nyelv tanításának tankönyveit, segédanyagait
  • a magyar mint idegen nyelv kompetencia mérését és értékelését a Közös Európai Referenciakeret szerint
  • a magyar nyelv, társadalom és kultúra összefüggéseit

Képességei

  • a nyelvpedagógiai szituációk kritikai elemzésére
  • a modern tanítási módszerek alkalmazására
  • az életkorhoz igazított magyar mint idegen-/származás- és környezetnyelv oktatására
  • a tananyagok, taneszközök kiválasztására, felhasználására, fejlesztésére
  • nyelvi szituációs játékok, szerepjátékok, helyzetgyakorlatok vezetésére

Attitűdje

  • demokratikus értékelkötelezettség jellemzi
  • nyitott mások véleményének megismerésére
  • nyitott újabb idegen nyelvek megtanulására
  • nyitott a kisebbségi lét értékeinek elfogadására
  • képes a nyelvi alapú tanórai konfliktusok kezelésére
  • képes a nyelvtanulók pozitív attitűdjének, motivációinak fenntartására
  • nyitott az új pedagógiai módszerek megismerésére és a folyamatos fejlődésre

Autonómiája és felelőssége

  • a megszerzett szakképzettség és szakmai tudás birtokában felismeri, hogy az egyes tanulóknak és tanulócsoportoknak milyen tartalmú és módszerű nyelvi fejlesztésre van szükségük
  • képes alkalmazni a megszerzett szakmai ismereteket a célcsoportnak megfelelő tananyagok és segédanyagok kiválasztásában
  • felelősséget vállal a hozzá fordulók hiteles tájékoztatásában a magyar mint idegen nyelv tanulásával és tanításával kapcsolatban
  • felelősséget vállal tanítványai magyar nyelvi kompetenciáinak fejlesztéséért a rendelkezésre álló oktatási idő függvényében
  • felelősséget vállal saját nyelvtanári kompetenciáinak folyamatos fejlesztéséért


Főbb témakörök:

Alapozó ismeretek ismeretkör 20 kredit

  • a magyar mint idegen nyelv és a hungarológia diszciplináris kérdései, intézménytörténete; a magyar mint idegen nyelv oktatása diaszpórában és szórványban; magyar grammatikai ismeretek; funkcionális grammatikai ismeretek; nyelvpedagógiai alapismeretek; Választható ismeretek: lexikológia, lexikográfia; nyelv, társadalom, kultúra

Szakmai ismeretek ismeretkör 35 kredit

  • magyar grammatika külföldieknek; a magyar mint idegen nyelv tanításának módszerei az egyes kompetenciaterületeken; nyelvtanítás gyermekkorban; mérés és értékelés a MID tanításában; tananyagok, tankönyvek, segédkönyvek; tanítási gyakorlat

 A szakdolgozat kreditértéke 5 kredit



Felvételi információk, jelentkezési feltételek:

Jelentkezési határidő
2025. július 31.

A szak felvételének feltétele

  • legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél az alábbi képzések (vagy azoknak megfeleltethető korábbi képzési rendszer szerinti képzések) valamelyikén
    • a pedagógusképzés képzési terület alapképzési vagy osztatlan szakjai,
    • szociálpedagógus alapképzési szak
    • hitéleti képzési terület következő szakjai: teológia alapképzési szak, teológia osztatlan mesterképzési szak, katolikus teológus osztatlan mesterképzési szak, katekéta-lelkipásztori munkatárs alapképzési szak, református hittanoktató alapképzési szak, buddhista tanító alapképzési szak, vaisnava teológia alapképzési szak
    • egyéb alapképzési szakon szerzett oklevél esetében tanári mesterképzési szakon, teológia mesterképzési szakon vagy vaisnava teológia mesterképzési szakon szerzett oklevél

A felvétel módja

  • pályázat (CV + diplomamásolat), melyeket a jelentkezési laphoz (lsd. szakleírás Jelentkezés fül) kell csatolni; valamint egy motivációs levél. Azok a pályázók, akik ebben a félévben szerzik meg a diplomájukat, a diploma megszerzésének várható idejét tüntessék fel a CV-n

A képzés csak a megfelelő jelentkezői létszám (10 fő) esetén indul!



Kapcsolat

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

Facebook
Instagram
YouTube

Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet

Nyelvtudományi Tanszék

Dr. Dóla Mónika | dola.monika@pte.hu
Dr. Szabó Veronika | szabo.veronika@pte.hu

Jelentkezés