Képzés nyelve:
Magyar
Képzési forma:
Nappali
Költségtérítés összege:
375.000 Ft / félév
Finanszírozás:
Állami ösztöndíjas, Önköltséges
Képzés indulása:
Szeptemberi indulás
A képzés időtartama:
4 félév
Képzés helyszíne(i):
Pécs
Oklevélben szereplő képzettség neve:
okleveles klasszika-filológia szakos bölcsész
Képzési jellemzők:
Ki fogja jól érezni magát nálunk? Aki szeret kérdezni, elmélyülni, figyelni, felfedezni. Aki szereti a kis létszámú órákat, családias légkört, egyéni, személyre szabott konzultációt, a közvetlen kapcsolatot az oktatókkal. Akinek tanulmányai során fontos szempont a tehetséggondozás: szakszemináriumok, TDK, szakdolgozat, sőt akár publikáció tanári segítése, támogatása, aki jó eséllyel szeretne pályázni a Kerényi Károly szakkollégiumba.
IDEGENNYELVI KÖVETELMÉNYEK
A felsőoktatási intézmény gondoskodik az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek oktatásáról, a tanterv részeként biztosítja a feltételeket ahhoz, hogy a hallgató megszerezhesse a tantervben meghatározott, az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismereteket. A felsőoktatási intézmény a tantervben foglaltak szerint biztosítja a tudásmérés lehetőségét a hallgató részére és értékeli az idegen szaknyelvi ismeretek megszerzését. A felsőoktatási intézmény a tantervben meghatározhat az idegen szaknyelvi ismeretként elfogadható államilag elismert nyelvvizsgát vagy más nyelvtudásmérést.
Az adott specializáció követelményeinek teljesítésével a záróvizsga letétele ógörög vagy latin nyelvből felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsga-követelmények teljesítését, az antik örökség specializáció követelményeinek teljesítésével a záróvizsga letétele latin nyelvből felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsga-követelmények teljesítését igazolja.
TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉG A TANÁRKÉPZÉSBE
2 féléves latin nyelv és kultúra tanára mesterképzés
TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉG A PTE-BTK DOKTORI (PHD) PROGRAMJAIBA
Irodalomtudomány Doktori Iskola / Irodalomtudományi Program
Interdiszciplináris Doktori Iskola / Ókortörténet program
Főbb témakörök:
- klasszika-filológia szakmai ismeretei [egyebek között: irodalomtörténet, irodalmi művek értelmezése, a görögséggel és Rómával érintkező népek, nyelvek, kultúrák, filozófia, esztétika, vallástörténet, régészet-művészettörténet, kultúrtörténet (a kultúra további területei: jog, színháztörténet)] 20-30 kredit
- a szakhoz kötődő területeken további nyelvi, irodalmi, művelődéstörténeti vagy más speciális kérdéskörök ismeretei 20-30 kredit
- a képzés részeként választható specializációk: a latin, az ógörög, amelynek további kreditértéke 40-45 kredit
A választható specializációk szakterületei a nyelvfejlesztés (ógörög, latin grammatika, stilisztika), különböző műfajú, az alapfokon tanultakhoz képest nehezebb irodalmi és egyéb szövegek elemző olvasása (szövegolvasás, auktorolvasás), speciálkollégiumok, szakszemináriumok, kutatószemináriumi munka.
Szakirányok, specializációk:
Felvételi irányszám:
3<8 fő
Felvételi követelmények:
szóbeli felvételi
Felvételi információk, jelentkezési feltételek:
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: az ókori nyelvek és kultúrák alapszak klasszika-filológia szakiránya, valamint ennek minor változata (50 kredites blokk).
A nem teljes kreditbeszámításos diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra, lehetőleg a felvételi jelentkezési határidő előtt 30 nappal.
Egyéb diplomák esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a jelentkezőnek a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek - felsőoktatási törvényben meghatározott - összevetése alapján elismerhető legyen legalább 50 kredit a korábbi tanulmányai szerint az ókori nyelvek és kultúrák alapképzési szak latin vagy (ó)görög szakirányának nyelvi, nyelvtudományi, irodalomtudományi és kultúratudományi ismeretköreiből. Az 50 kredit tartalma itt található.
A felvétel feltételeként meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KKB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről.
A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.
Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési is kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.
A szóbeli felvételi vizsga
A szóbeli vizsgára a jelölt a meghatározott és honlapon közzétett olvasmányjegyzékből két tanulmányt választ, két különböző kötetből és szerzőtől, melyről a bizottság előtt beszél.
A pontszámítás módja
A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben fejezik ki, melyet
a) a tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege
vagy
b) a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) kétszerezése és a többletpontok (max. 10 pont) összege ad, ahogy a jelentkezőnek kedvezőbb.