Szociális munka mesterszak (magyar vagy angol nyelven)


Képzési idő
4 félév
Munkarend
Nappali, Levelező

Képzési szint
Mesterképzés/MA/MSc
Képzésterület
Társadalomtudomány

  • Jó tudni!
  • A képzésről
  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Kapcsolat

A mesterképzésekről általában

A mesterképzésben mesterfokozat (magister, master) és szakképzettség szerezhető. A mesterfokozat a 'bolognai' osztott képzési rendszer második felsőfokú végzettségi szintje, amely feljogosít a doktori képzésben való részvételre. Két fajtája létezik: az ún. diszciplináris (azaz tanári szakképzettséget nem adó), és a tanári mesterképzés. A mesterképzésben szerzett szakképzettség meghatározott munkakörök betöltésére jogosít.

A diszciplináris mesterszakon megszerzendő kreditek száma 120, képzési idő 4 félév. A mesterfokozat megszerzéséhez szükséges államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga(áka)t a mesterképzések képzési és kimeneti követelmények határozzák meg.

A mesterképzésben kiadott oklevelek angol nyelvű jelölése a bölcsészet- és a hittudományok, valamint a művészet- és a társadalom-tudományok, továbbá a pedagógusképzés területén Master of Arts (rövidítve: MA), az agrár-, az a gazdaságtudományi, az informatikai, a műszaki és az orvostudományok, valamint a sport-, és természettudományok területén Master of Sciences (rövidítve: MSc).


A jelentkezés feltétele

  • legalább alapfokozatú, illetőleg korábban szerzett főiskolai v. egyetemi szintű oklevél.

Ezekre a szakokra jelentkezhetnek

  • „régi", főiskolai v. egyetemi rendszerben szerzett diplomával rendelkezők
  • „új", bolognai rendszerben szerzett alapképzési (BA) diplomával rendelkezők

A felvétel feltétele

  • az adott mesterszakra előírt szakon szerzett felsőfokú oklevél (diploma)
  • olyan diplomák esetén, melyeket nem lehet az adott mesterszakra teljes kreditbeszámítással elfogadni kreditelismertetési eljárás keretében kell megvizsgálni, hogy a jelentkező rendelkezik-e a szükséges előtanulmányokkal

A legtöbb MA szak különböző szakirányokkal, speciális programokkal bír, ami a további specializálódást is segíti.

Felvételi eljárás és pontszámítás a diszciplináris mesterképzési szakokon.

 

A hivatalos meghirdetések a felvi.hu oldalon böngészhetők. 

Rövid leírás

A pécsi képzés sajátossága, hogy itt a hallgatók – a törzsképzést követően – az általános szociális munka mellett a klinikai szociális munka specializáció keretében is szerezhetnek elmélyült ismereteket. Ez a terület, amelynek művelése során a legkorszerűbb nemzetközi trendeket követjük, a közvetlen klienskapcsolatban végzett tanácsadásra készíti fel a leendő szakembert.


 

Képzés célja

szociális munkás szakemberek képzése, akik az emberi viselkedésre és a társadalmi rendszerekre vonatkozó elmélyült ismereteik és speciális szakmai kompetenciáik birtokában képesek az emberi jogokon és a társadalmi igazságosság elvein alapuló, a társadalmi integráció és a demokratikus viszonyok erősítését, a humán fejlődést szolgáló szociális munka végzésére és annak megújítására. Képesek szakmai döntési alternatívákat megalapozó kutatások kidolgozására és megvalósítására, szolgáltatások tervezésére, menedzselésére, értékelésére, a szakma képviseletére. A szakképzettséggel szemben támasztott követelmények megfelelnek a szociális munkára, illetve a képzésre vonatkozó hazai, nemzetközi tudományos eredményeknek és szakmai elvárásoknak. A végzettek felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Képzés nyelve: Angol, Magyar

Képzési forma: Nappali, Levelező

Költségtérítés összege: magyar nyelvű képzés NK LK: 375.000 Ft /félév angol nyelvű önköltséges képzés: 375.000 Ft + 150.000 Ft/félév idegen nyelvi hozzájárulás

Finanszírozás: Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzés indulása: Szeptemberi indulás

A képzés időtartama: 4 félév

Képzés helyszíne(i): Pécs

Oklevélben szereplő képzettség neve: okleveles szociális munkás

Képzési jellemzők:

Az angol nyelvű képzést csak nappali munkarendben hirdetjük.


Foglalkozások gyakorisága

  • nappali munkarendben naponta
  • levelező munkarendben félévente 3-4 alkalom (csütörtök 8.30 órától szombat 12.00 óráig) (további online vagy személyes konzultációs lehetőséget szükség esetén biztosítunk)

TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK A PTE BTK DOKTORI (PhD) ROGRAMJAIBA

Demográfiai és Szociológiai Doktori Iskola

Interdiszciplináris Doktori Iskola / Néprajz- és Kulturális Antropológia Tudományok Program

Interdiszciplináris Doktori Iskola / Politikatudomány Program

Pszichológia Doktori Iskola

"Oktatás és Társadalom" Doktori Iskola / Nevelésszociológia Program



Főbb témakörök:

Társadalomtudományok (szociológia, jog- és államtudomány, multidiszciplináris társadalomtudományok) 100-115 kredit (a diplomamunka készítésével együtt) 

  • szociális munka elmélete és gyakorlata 55-75 kredit
  • társadalom- és szociálpolitika; 12-18 kredit
  • bölcsészettudomány (pszichológia) és orvostudomány (egészségtudomány) 6-18 kredit
  • választható programok (kurzusok), elsősorban szociális munka elmélete és gyakorlata területéről (legfeljebb 15 kredit)

Szakirányok a képzésen belül:

a) általános szociális munka (Tanterve)

b) klinikai szociális munka (Tanterve)


SZAKMAI GYAKORLAT

A szakmai gyakorlat részét képezik a külső terepen folyó terepgyakorlatok, továbbá a nem terepen folyó képzési formák közül a kiscsoportos készség- és képességfejlesztő tréningek, a kutatási terepmunka és a kutatást feldolgozó szeminárium, a műhelyszemináriumok és projektgyakorlatok, valamint a gyakorlatokhoz, a terepeken folyó szakmai munkához kapcsolódó kiscsoportos feldolgozó szemináriumok.

A hallgatóknak a képzésben legalább 200 óra közvetlen klienskapcsolatban végzett szociális munka gyakorlatot kell teljesítenie. A szakmai gyakorlat a képző intézmény által szervezett vagy jóváhagyott képzési program alapján folyó gyakorlat. A hallgató - az intézmény döntése alapján - külső terepen folyó szakmai gyakorlatának legfeljebb 50 százalékát teljesítheti saját munkahelyén.



Szakirányok, specializációk:
  • klinikai szociális munka
  • általános szociális munka

A kétféle specializáció egyidejű indítására csak elegendő számú jelentkező (min. 10 fő/specializáció) esetében van lehetőség.



Felvételi követelmények: szóbeli felvételi

Felvételi információk, jelentkezési feltételek:

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a szociális munka és a szociálpedagógia alapképzési vagy főiskolai szakok.

A nem teljes kredit értékkel beszámítható, alapképzésben megszerzett diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra 2025. május 31-ig.

Szociológia és a társadalmi tanulmányok alapképzési szakok esetében legalább 30 kredit szükséges a szociális munka és a szociálpolitika megalapozását szolgáló társadalomtudományi és pszichológiai alapismeretekből. A felvételi időpontjában a hallgatónak legalább 15 kredittel kell rendelkeznie.

Egyéb diplomák esetén legalább 60 kredit társadalomtudományi és bölcsészettudományi ismeretekből. A felvételi időpontjában a hallgatónak ebből legalább 30 kredittel kell rendelkeznie.

A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint kell megszerezni. A hiányzó kreditek pótlásának díja a kapcsolódó alapképzés féléves önköltségének harmincad része/kredit. A kreditek tartalma itt található. 

A kreditelismerési kérelem mellé, vagy ahelyett az előzetesen megszerzett komptenciák, munkatapasztalat elismertetése érdekében a hallgató kérelmet nyújthat be. A kérelem formája relfektív portfólió, amely a munkavégzés során lezajló tanulási folyamatok elemzéséből, az ezekre adott reflexiókból áll. Mellékletként kérjük a munkáltató igazolását, amely tartalmazza a munkakör megnevezését, rövid leírását és az adott munkakörben eltöltött időt.

A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) egy erre rendszeresített űrlapon kell kérelmezni ( TVSZ 9. §). A KKB határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évben meghatározott határidőig beküldeni.

Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési és kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.


A szóbeli felvételi vizsga

A felvételi vizsga: szakmai elbeszélgetés (szóbeli vizsga), mely a jelentkező eddigi szakmai életútját, érdeklődését, fejlődési lehetőségeit, motivációját vizsgálja. A szóbeli vizsga tárgykörei ITT érhetőek el.


A pontszámítás módja

A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben értékelik. A tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege adja a felvételi eredményét. A felvételi ponthatár az utóbbi években 70 pont körül alakult.



Elhelyezkedési területek

A szociális munkásokat speciális interdiszciplináris ismereteik, megszerzett kompetenciáik kiválóan alkalmassá teszik arra, hogy hazánkban, vagy megfelelő nyelvtudás birtokában az európai munkaerőpiacon az állami, egyházi, civil, vagy akár a for-profit szektorban helyezkedjenek el. A mesterszakon végzett szakemberek – az emberi együttműködés problémáiról és lehetőségeiről szerzett magas szintű ismereteik és problémamegoldó készségeik birtokában – jól megállják a helyüket vezetői pozíciókban is. A magasan képzett szociális munkások iránti igény napjainkban jelentős a szociális ellátások több területén:

1. Alapellátások: szociális étkeztető intézmények, gyermek- és ifjúságvédelmi szolgálatok családsegítő szolgálatok, utcai szociális gondozás, szociális SOS szolgálatok.

2. Szakosított ellátások: időskorúak otthona, fogyatékosok otthonai, hajléktalanokat ápoló-gondozó otthonok, fogyatékosok rehabilitációs intézményei, pszichiátriai- és szenvedélybetegek rehabilitációs intézményei.

3. Átmeneti ellátást nyújtó intézmények: gyermekek átmeneti otthona, idősek/fogyatékosok gondozóházai illetve lakóotthonai, hajléktalanok átmeneti szállásai.

4. Nappali ellátást nyújtó intézmények: szenvedélybetegek nappali intézményei, nappali melegedők.

5. Civil szervezetek: karitatív intézmények, humán környezetvédelmi szervezetek, kisebbségi önkormányzatok.


A PTE Diplomás Pályakövetési Rendszerének 2015-ös tanulmánykötete felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségügyi és szociális ágazatban továbbra is létszámbővítésre lesz szükség a népesség nem kielégítő egészségi állapota és az öregedő népesség ellátása miatt. 2016-ban 3,2% volt a betöltetlen álláshelyek száma a humán egészségügy és a szociális ellátások területén (KSH). A felvi.hu adatai alapján a társadalomtudományi képzési területen végzettek közül a szociális munka szakon végzetteket foglalkoztatják legnagyobb arányban diplomás munkakörben.


Saját intézményünk pályakövetési adatai szerint a nálunk végzettek között akad családgondozó, iskolai és közösségi szociális munkás, gyermekjóléti intézmény vezetője, szociális ügyintéző, adósságkezelési tanácsadó, esetmenedzser, gyermek és ifjúságvédelmi felelős, felnőttképzési menedzser, mentálhigiénés gondozó, munkaügyi rehabilitációs referens, nevelőszülői tanácsadó, regionális koordinátor, teleházvezető, ügyfélszolgálati referens, vezető tanácsos (szociális és gyámügyek); valamint a megfelelő továbbképzést elvégezve MBT-terapeuta, családterapeuta, művészetterapeuta és színházterapeuta. Az adatokból látható, hogy egyre nagyobb az igény a jól képzett, sokoldalú, fejlett kapcsolati készségekkel rendelkező, elkötelezett munkaerőre.

Kapcsolat

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

Felvételi és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: (72) 501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu

Facebook
Instagram
YouTube


Társadalmi Kapcsolatok Intézete

Közösségi és Szociális Munka Tanszék

7624 Pécs, Rókus u. 2. M épület