Szociálpolitika mesterszak (magyar vagy angol nyelven)


Képzési idő
4 félév
Munkarend
Nappali, Levelező

Képzési szint
Mesterképzés/MA/MSc
Képzésterület
Társadalomtudomány

  • Jó tudni!
  • A képzésről
  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Kapcsolat

A mesterképzésekről általában

A mesterképzésben mesterfokozat (magister, master) és szakképzettség szerezhető. A mesterfokozat a 'bolognai' osztott képzési rendszer második felsőfokú végzettségi szintje, amely feljogosít a doktori képzésben való részvételre. Két fajtája létezik: az ún. diszciplináris (azaz tanári szakképzettséget nem adó), és a tanári mesterképzés. A mesterképzésben szerzett szakképzettség meghatározott munkakörök betöltésére jogosít.

A diszciplináris mesterszakon megszerzendő kreditek száma 120, képzési idő 4 félév. A mesterfokozat megszerzéséhez szükséges államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga(áka)t a mesterképzések képzési és kimeneti követelmények határozzák meg.

A mesterképzésben kiadott oklevelek angol nyelvű jelölése a bölcsészet- és a hittudományok, valamint a művészet- és a társadalom-tudományok, továbbá a pedagógusképzés területén Master of Arts (rövidítve: MA), az agrár-, az a gazdaságtudományi, az informatikai, a műszaki és az orvostudományok, valamint a sport-, és természettudományok területén Master of Sciences (rövidítve: MSc).


A jelentkezés feltétele

  • legalább alapfokozatú, illetőleg korábban szerzett főiskolai v. egyetemi szintű oklevél.

Ezekre a szakokra jelentkezhetnek

  • „régi", főiskolai v. egyetemi rendszerben szerzett diplomával rendelkezők
  • „új", bolognai rendszerben szerzett alapképzési (BA) diplomával rendelkezők

A felvétel feltétele

  • az adott mesterszakra előírt szakon szerzett felsőfokú oklevél (diploma)
  • olyan diplomák esetén, melyeket nem lehet az adott mesterszakra teljes kreditbeszámítással elfogadni kreditelismertetési eljárás keretében kell megvizsgálni, hogy a jelentkező rendelkezik-e a szükséges előtanulmányokkal

A legtöbb MA szak különböző szakirányokkal, speciális programokkal bír, ami a további specializálódást is segíti.

Felvételi eljárás és pontszámítás a diszciplináris mesterképzési szakokon.

 

A hivatalos meghirdetések a felvi.hu oldalon böngészhetők. 

Rövid leírás

Két másik nagy hazai egyetem mellett a PTE-n működik hosszabb ideje szociálpolitika mesterszak.

Képzés célja

A képzés célja olyan szociálpolitikai szakemberek képzése, akik a megszerzett elméleti és módszertani ismereteik birtokában képesek a társadalom- és szociálpolitika területén, különböző színterein a szakpolitika alkotásában való részvételre, az ellátórendszerek tervezésére és irányítására, az európai uniós és hazai támogatáspolitikában, illetve a vállalati szociálpolitikai szisztémák működtetésében való közreműködésre, a társadalmi-, illetve munkavállalói és szervezeti vállalati érdekek együttes képviseletére, valamint a társadalom- és szociálpolitika elméleti művelésére, kutatására és oktatására. A végzettek felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.


Miért a szociálpolitika mesterszak?

A szociálpolitika mesterszak sajátossága, hogy egyszerre készíti fel a hallgatókat a szociális munka magasabb szintjére, a szociális és humán szolgáltatást végző intézmények menedzseri feladataira, és a szakpolitika művelésére. Az eddigi évfolyamok hallgatói általában a következőkkel indokolták, hogy miért ezt a szakot választották:

  • Már hosszabb ideje szociális munkásként vagy humánpolitikai, munkaerőpiaci szakemberként dolgoznak, és szakmai továbblépésük érdekében szeretnék mélyebben megérteni, elsajátítani a segítő munka szervezeti, jogi, szakpolitikai környezetét.
  • A korábban már a fejlesztéspolitika, a humán vagy a szociális szolgáltatások, illetve a vállalati szociálpolitika területein dolgozók szeretnék továbbfejleszteni kompetenciáikat, például vállalati szociálpolitikusként munkavállalói / vállalati jóléti szakértővé szeretnének válni.
  • Szociális vagy egyéb szervezetben már vezetői beosztásban dolgoznak, illetve arra aspirálnak, és ehhez van szükségük speciális kompetenciák megszerzésére.
  • Akár a szociális védelem területén, akár más területen tevékenykednek (például mint országgyűlési képviselő, egyházi személy, civil szervezet vezetője stb.), kompetenssé kívánnak válni a szakpolitikák alkotásának, elemzésének, igazgatásának kérdéseiben.

Miért a Pécsi Tudományegyetemen?

Két másik nagy hazai egyetem mellett a PTE-n 1991 óta működik szociálpolitika mesterszak. A pécsi képzés sajátossága, hogy itt a hallgatók – a törzsképzést követően – foglalkoztatáspolitika vagy területi szociálpolitika specializáció keretében egyaránt elmélyült ismereteket szerezhetnek magyar és angol nyelvű képzési programok résztvevőiként. Pécsett a foglalkoztatáspolitika specializáció egyedülálló sajátossága, hogy jelentős mértékben fókuszál a vállalati szociálpolitikára, a munkavállalói és vállalati jólét (well-being) területéhez kapcsolódó politikák és tevékenységek ellátására képes vállalati szakemberek kiképzésére. A területi specializáció elkötelezett a társadalmi problémák területi jellemzőinek (például a kistelepüléseken vagy nagyvárosokban jelen lévő szegregációnak) feltárása, a kezelésüket szolgáló megoldások kutatása és oktatása iránt.

Képzés nyelve: Angol, Magyar

Képzési forma: Nappali, Levelező

Költségtérítés összege: magyar nyelvű képzés NK LK: 375.000 Ft /félév angol nyelvű állami ösztöndíjas képzés: 150.000 Ft/félév idegennyelvi hozzájárulás angol nyelvű önköltséges képzés: 375.000 Ft + 150.000 Ft/félév idegen nyelvi hozzájárulás

Finanszírozás: Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzés indulása: Szeptemberi indulás

A képzés időtartama: 4 félév

Képzés helyszíne(i): Pécs

Oklevélben szereplő képzettség neve: okleveles szociálpolitikus, a szakképzettség angol nyelvű megnevezése: Social Policy Expert

Képzési jellemzők:

Az angol nyelvű képzést csak nappali munkarendben hirdetjük.


Tanórák gyakorisága

  • nappali munkarendben naponta,
  • levelező munkarendben félévente 3-4 konzultációs alkalom (csütörtök 8.30 órától szombat 12.30 óráig), (további online vagy személyes konzultációs lehetőséget szükség esetén biztosítunk)

Továbblépési lehetőségek a PTE BTK doktori (PhD) programjaiba

Demográfiai és Szociológiai Doktori Iskola

Interdiszciplináris Doktori Iskola / Néprajz- és Kulturális Antropológia Tudományok Program

Interdiszciplináris Doktori Iskola / Politikatudomány Program

Pszichológia Doktori Iskola

Oktatás és Társadalom Doktori Iskola / Nevelésszociológia Program



Főbb témakörök:

Társadalomtudományok (szociológia, multidiszciplináris társadalomtudományok) 70-90 kredit

  • társadalom- és szociálpolitika 50-70 kredit
  • állam- és jogtudomány, gazdaságtudomány, bölcsészettudomány 10-40 kredit

A választható specializációk minimális kreditértéke a képzés egészén belül 30 kredit.


Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlat a szociálpolitika műveléséhez kapcsolódó, projektszerű, külső terepen végzett, összesen legalább 225 óra intenzív szakmai munkát jelent, amelynek kreditértéke 8 kredit. A külső terepen folyó terepgyakorlatokon kívül a terepgyakorlat részét képezik a nem terepen folyó képzési elemek is (kutatási terepmunka és a kutatást feldolgozó szeminárium, műhelyszeminárium és projektgyakorlat, a gyakorlathoz, a terepeken folyó szakmai munkához kapcsolódó kiscsoportos feldolgozó szeminárium).

A terepgyakorlat feladata, hogy a hallgató képessé váljon az elméleti, módszertani ismeretek, valamint a képzés során megszerzett új gyakorlati tapasztalatok integrálására; továbbá, hogy a hallgató elsajátítsa a mesterképzési szakon megszerezhető gyakorlati kompetenciákat. A hallgató - az intézmény döntése alapján - a gyakorlatnak legfeljebb egyharmad részét teljesítheti saját munkahelyén.



Szakirányok, specializációk:
  • területi szociálpolitika
  • foglalkoztatáspolitika

A specializációk az aktuális hallgatói létszámoktól és preferenciáktól függően indulnak.



Felvételi követelmények: szóbeli felvételi

Felvételi információk, jelentkezési feltételek:

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a szociális munka és a szociálpedagógia alapképzési szak.

A nem teljes kreditértékkel beszámítható diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra 2025. május 31-ig.

Szociológia, társadalmi tanulmányok, politológia, politikatudomány alapképzési szakokon szerzett szakképzettség esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgatónak a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek – felsőoktatási törvényben meghatározott – összevetése alapján elismerhető legyen 30 kredit (a felvételhez legalább 15) a szociális munka és a szociálpolitika alapismereteiből. A hiányzó kreditek a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül is teljesíthetők a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint.

A fentiektől eltérő diplomák esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a jelentkezőnek a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek felsőoktatási törvényben meghatározott összevetése alapján elismerhető legyen 60 kredit (a felvételhez legalább 30) a szociális munka, a szociálpolitika, a szociológia és a jogtudomány alapismereteiből, amelyből legalább 15 kredit a szociális munka témaköreiből, és legalább 15 kredit a szociálpolitika témaköreiből legyen elismerhető. A hiányzó kreditek a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül is teljesíthetők a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint. A hiányzó kreditek pótlásának díja a kapcsolódó alapképzés féléves önköltségének harmincad része/kredit.

A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KKB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről. A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.

Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési is kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.
 

Az előzetes munkatapasztalat elismerése (validáció)

A kreditek elismerése történhet az előzetes munkatapasztalat elismertetésével is

Az egyetem kreditátviteli bizottsága az előzetesen nem formális, informális tanulás során megszerzett tudást, munkatapasztalatot tanulmányi követelmény teljesítéseként elismerheti. (Nftv. 49. § (6) bekezdése, PTE TVSZ 54. § (2) bekezdése).

A szociálpolitika mesterképzési szak esetében a jelentkezés előtt megszerzett tudás, munkatapasztalat elismerése során annak vizsgálatára kerül sor, hogy a jelentkező megszerzett kompetenciái megfeleltethetők-e a PTE szociális munka alapszak mintatantervében szereplő tantárgyaknál megnevezett kompetenciákkal. A szakon a szociális munka, a szociálpolitika, a szociológia és a jogtudomány alapismeretei körébe tartozó kreditek szerezhetők meg az előzetes tudás/munkatapasztalat elismerésével. (Különösen a szociális szolgáltatások és a szociális igazgatás területén végzett tevékenység adhat alapot ilyen kompetenciák megszerzésére, de – amennyiben azzal az alapszakra jellemző kompetenciák megszerezhetőek voltak – bármely más területen szertett munkatapasztalat is figyelembe vehető.)

A kreditelismerési kérelem mellé az előzetesen megszerzett tudás, munkatapasztalat elismertetése (validáció) érdekében kérelem nyújtható be, mellékelve az alábbiakat:

a) szakmai önéletrajz,

b) az eddigi tanulmányok igazolása (a dokumentumok fénymásolt példányával)

c) munkatapasztalat leírása

d) munkáltatói igazolás, amely tartalmazza, hogy mennyi ideje dolgozik az adott munkakörben,

e) munkaköri leírás.


A szóbeli felvételi vizsga

A felvételi vizsga: szakmai elbeszélgetés (szóbeli vizsga), mely a jelentkező eddigi szakmai életútját, érdeklődését, fejlődési lehetőségeit, motivációját vizsgálja. A szóbeli vizsga tárgykörei ITT találhatók.


A pontszámítás módja

A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben fejezik ki, melyet a tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege ad. 



Elhelyezkedési területek

Az oklevél – a szorosan vett szociálpolitika körén túl – sokféle területen felhasználható, így például a közigazgatásban, a különféle humán szolgáltató intézményekben, a piaci és a nonprofit szektor területén. A jogszabályok mind a közigazgatás, mind a munkaerőpiaci, foglalkoztatáspolitikai állami és privát rendszereiben, intézményeiben, mind a szociális és gyermekvédelmi ellátások körében sokféle munkakör betöltését teszik lehetővé a szociálpolitikus oklevéllel rendelkezők számára. A mesterszakos oklevelet megszerzők jelentős része általában már rendelkezik állással, és az új oklevél munkaköri előrelépéshez, vezetői beosztás elnyeréséhez, vagy munkahelyváltáshoz is szükséges lehet. A KSH adatai szerint szociális területen az utóbbi években komoly munkaerőhiány alakult ki, amely a szociálpolitika különböző szintjeit és területeit egyaránt érinti.

A végzettek jelentős része a szociálpolitikához kapcsolódó szakpolitikákat képviselő intézményekben, így például a támogatás-, illetve fejlesztéspolitikai intézményrendszerben programok és projektek keretei között, vagy a humán szolgáltatások terén, így például a munkaerőpiaci, foglalkoztatáspolitikai, illetve HR-tevékenységeket ellátó intézményekben, illetve a szociális és gyermekvédelmi intézményekben dolgozik alkalmazottként, általában vezető beosztásokban. Ugyancsak sokan dolgoznak a privát és a civil szektorban civil, nonprofit vagy üzleti szervezetek keretei között, illetőleg egyházi, karitatív vagy politikai szervezetekben használják fel a képzésben megszerzett tudásukat.

Jellegzetes pályák

  • hazai vagy európai uniós munkaerőpiaci, foglalkoztatás-, vagy egyéb szakpolitikai intézmények (pl. fejlesztéspolitikai, szociális, gyermekvédelmi stb.), illetve egyéb humán szolgáltató intézmények vezetője, szakértője
  • szociális, gyermekvédelmi, illetve egyéb humán szolgáltató intézmények vezetője
  • a fenti intézményekben önálló, illetve speciális feladatot ellátó munkatárs
  • a közigazgatásban vezetői, illetve szakértői munkakör betöltője
  • a kormány központi szerveinél tervező, elemző feladatot végző munkatárs
  • érdekvédelmi, illetve egyéb nem állami szervezet munkatársa
  • a piaci szektorban különféle szolgáltatások tervezője, irányítója
Kapcsolat

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

Felvételi és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: (72) 501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu

Facebook
Instagram
YouTube


Társadalmi Kapcsolatok Intézete

Közösségi és Szociális Tanulmányok Tanszék

7624 Pécs, Rókus u. 2. M épület